5. část

3. října 2014 v 22:31 | Utsukushii Akumu |  All I Know, Is That The End's Beginning
Název povídky: All I Know, Is That The End's Beginning
Autor originálu: notfirewoodyet
Přeložila: Utsukushii Akumu
Beta-reader: SlashPrincess
Fandom: The Amazing Spider-Man
Pairing: Peter/Harry
Pokračování: 10 částí
Stručně: Má Peter zůstat nebo má odejít? Toť otázka, na kterou není snadná odpověď.
Varování: 18+, SLASH, AU, ANGST


***

Peterovi připadá, jako by byl němý. A to doslova. Zvykl si na to, že obden volá s tetou May a mluví, dokud může popadnout dech, a to jen proto, aby se ujistil, že mu hlasivky nevypoví službu. S Harrym spolu za celou tu dobu prohodili jen pár slov. Peter z důvodu, že neví, co mu říct, a Harry protože nechce Petera zbytečně dráždit.

I přes všechno to napětí se však o Harryho stará. Zajišťuje, aby do sebe za den dostal všechna tři jídla, a dodává mu pořádnou dávku ovoce a zeleniny. Nedovolí mu pít nic jiného než vodu nebo džus. Hned druhý den svého návratu se zbavil všech lahví s alkoholem, které v bytě našel, a všechny do jedné vylil do dřezu, když Harry spal. Myslel si, že mu Harry jednu vrazí, když se probudil a uviděl skleněné lahve v koši.

Peter ví, že to pro Harryho není snadné. Vidí, jak je neustále nervózní, jak se škrábe na tváři nebo na rukou, kouše si nehty nebo se tahá za oblečení. Jednoho dne, když je Harry ve sprše, zajde Peter do knihkupectví a vrátí se domů s dvaceti různými sešity s osmisměrkami. Harry je miluje, ale kvůli tomu je nekoupil. Spíš proto, aby dal Harrymu něco, co by mohl držet v rukou.

Harry často míval bolestivé migrény a Peter musel hlídat příjem jeho léků, kdy se ujišťoval, že bere jen nezbytně nutný počet prášků.

Jednou Peter málem zalapal po dechu, když viděl Harryho, jak se protahoval, a pod vyhrnutým trikem se mu viditelně rýsovaly kosti. Peter nemohl uvěřit, že si toho nevšiml dříve. Možná se nedíval pořádně. Harryho břicho vypadalo, jako by se propadalo dovnitř, a pánev a žebra mu skoro až odstávaly od těla. Když si všiml Peterova pohledu, v rychlosti kolem sebe omotal deku a schoulil se na gauči do klubíčka. Možná proto je mu pořád zima, pomyslel si Peter. Ten kluk je jen kůže a kosti.

Peter se jednoho dne probudí s pocitem, že už toho má dost. Potřebuje ven. Nehledě na to, kolik otevře oken, přijde mu byt stále vydýchaný a dusivý. Zrovna dvakrát se mu nelíbí představa, že by měl Harryho nechat o samotě, ale dnes už to jsou tři týdny, co je zpátky, a myslí si, že nějaký čas od sebe jim neublíží. A navíc, Harry stejně spí.

Sjede výtahem dolů do vstupní haly a vrátný ho pozdraví s radostným pozdravem dobrého rána. Peter se jej zeptá, jestli by si dal něco z kavárny na rohu, do které míří, ale vrátný slušně odmítne.

Objedná si velkou, černou kávu a posadí se u jednoho z dřevěných stolků. Natáhne se pro knihu z malé knihovničky v rohu a začne si číst. Zbožňuje tuhle kavárnu. Je to tu tak útulné a příjemné. Připomíná mu to dům tety May.

Asi po dvaceti minutách listování v knize uslyší někoho zvolat své jméno. "Ahoj, Petere," uvidí k sobě kráčet vysokého muže s obrovským úsměvem ve tváři.

"Čau, Liame," odpoví Peter, když se muž posadí a odsune tácek ze stolu. Liam byl učitelem na Peterově škole, a jen o pár let starší než on. Učil třeťáky, což znamenalo, že byly jejich třídy celkem blízko u sebe, a byl jedním z mála učitelů, které Peter dokázal vystát. Nevadilo mu, že se Liam rozhodl si za ním sednout. Toužil po společnosti a po komunikaci s člověkem.

"Co to čteš?" zeptá se Liam a Peter nadzvedne knihu, aby si mohl přečíst její titulek.

"Vlastně tomu moc nevěnuju pozornost," poškrábe se Peter na krku a pousměje se. "Jen to tak prolítávám očima." Liam se zasměje a usrkne si latté.

"Tak co, užíváš si léto?" vytáhne Liam z kapsy mobil a položí ho na stůl.

"Celkem," vydechne Peter a pokrčí rameny.

"Hmm." Liam chvíli přemýšlí a několikrát pootevře ústa, jako by se snažil přijít na to, co říct. "Něco se děje, chlape. Je to na tobě vidět a bylo to vidět i posledních pár týdnů ve škole. Vím, že sme jen kolegové, ale jestli o tom chceš mluvit, rád tě vyslechnu."

Peter se nad tím na pár sekund zamyslí. Ve skutečnosti neměl možnost si s nikým promluvit o tom, co mu je. Když se tehdy v noci objevil před dveřmi tety May, řekl jí, že se s Harrym pohádali, a to je vše. Ví, že teta ví o tom, že byl v léčebně. Koneckonců čte noviny, ale patří to k věcem, o kterých nikdy nemluvili. Pravděpodobně usoudila, že za ní přijde, až bude připravený. A je pravda, že jsou v podstatě vážně jen "kolegové", ale Peter ho má rád a potřebuje to ze sebe dostat. Držel to v sobě takovou dobu, že skoro hrozí, že celé jeho tělo vybuchne.

"Slyšels mě mluvit o Harrym, že jo?" začne Peter a snaží se začít konverzaci, kterou dnes ráno rozhodně nečekal.

"Jasně," kývne Liam a stiskne v dlaních hrneček s kávou. "To je ten kluk, co s ním bydlíš, ne?"

"Jo," poškrábe se Peter znovu na zátylku. "No, tak ten Harry, o kterém vždycky mluvím, je Harry Osborn."

Liam se na zlomek sekundy zatváří zmateně, pravděpodobně když se snaží přijít na to, co je na tom důležitého, a vykulí oči, když mu to konečně dojde. Slyšel zprávy. Každý je slyšel. "Oh," vyhrkne ze sebe Liam soucitně. "Už to chápu."

"Jo," vcucne Peter spodní ret mezi zuby. "Starám se o něj od doby, co je venku, a myslím, že se dá říct, že je to celkem vyčerpávající."

"Musí to být těžké."

"To je," odvětí Peter a upije kávy, kterou momentálně potřebuje víc než kdykoliv jindy. "Pořád ho bolí hlava a je mu neustále zima. Nemá skoro žádnou energii na to vůbec se hýbat. Vidím, jak velké bolesti má."

"Ne, myslel sem pro tebe," zašeptá Liam a otočí se, aby zachytil Peterův pohled. "Chci říct, nic proti, chlape, ale proč s ním zůstáváš? Nemusíš odpovídat, jestli nechceš," dodá rychle, když si všimne Peterova zraněného výrazu, a pravděpodobně se zamyslí nad tím, jestli překročil jeho hranice.

"Záleží mi na něm," zamumlá Peter a přejede si rukou po tváři. Na pár vteřin se zamyslí nad tím, jestli vypadá jako troska. "Sme nejlepší kamarádi od dětství a spolu sme byli osm let." Oba se pozastaví nad slovem "byli."

"Oh, promiň. To sem si neuvědomil."

"To nic," ujistí ho Peter a lehce zvedne koutky v úsměvu. "Nemluvím ve škole o svém osobním životě a o Harrym sem se zmínil jen párkrát."

Dále se k tématu nevrací a přesunou se k něčemu odlehčenějšímu. Mluví spolu asi dvacet minut a Liam mu vypráví historku o svém synovci, který si naplnil pistolku zelenou barvou, protože chtěl vypadat jako Hulk. Peter zakloní hlavu v záchvatu smíchu. Je to dobrý pocit se smát. Už nějakou dobu to nezažil.

"Co to má, kurva, znamenat?" ozve se naštvaný hlas a Peter se prudce otočí čelem k rozzuřenému Harrymu. "Kdo je, sakra, ten chlap?" ukáže prstem na Liama.

"Bože, Harry, uklidni se," dusí v sobě Peter zlost, vstávaje ze židle. Co tu, sakra, vůbec dělá? "Je to kolega z práce."

"Jo, chlape, klídek," promluví Liam a je to ta nejhorší možná věc, kterou mohl říct. Harry položí ruce na stůl a nakloní se k Liamovi s výhružným pohledem v očích.

"Co kdyby ses staral o svý," vyprskne Harry a Liam se na místě zakloní. "A drž se, kurva, dál od mýho kluka."

"Nemyslím si, že je ještě tvůj kluk, kamaráde," pozvedne Liam obočí, načež mu Harry vrazí pěstí do čelisti tak, že jej shodí na tvrdou dřevěnou zem. Harrymu se podaří uštědřit mu ještě jednu ránu, než ho Peter popadne kolem pasu a odtáhne jej od Liama.

"Hrozně moc se omlouvám," postaví se Peter před Harryho a natáhne k Liamovi pomocnou ruku. Ten ji váhavě přijme a nejistě se postaví na nohy. Peter musí Harryho přidržet, protože to vypadá, že se chce na Liama znovu vrhnout.

Všichni kolem nich na ně vyděšeně a zmateně zírají, dokud k nim nepřijde vedoucí, nepodívá se Harrymu a Peterovi přímo do očí a neoznámí jim, že pokud se v kavárně ještě někdy ukážou, zavolají policajty. Peter Harryho hrubě protáhne kolem stolů a židlí, mezitím, co lidé uskakují na stranu, aby mohli projít, a vyhodí jej ze dveří.

V tichosti prochází několika krátkými bloky ulic k bytové domu a Peter cítí, jak se vedle něj Harry třese zlostí, ale následuje ho. Nemůže uvěřit tomu, že je právě vyhodili z podělané kavárny. Jak ponižující. Vrátný jim při vstupu zamává, ale usměvavý obličej se změní v ustaraný, když si všimne, v jakém jsou stavu. Vyjedou výtahem nahoru a snaží se stát co nejdále od sebe.

Peter pohodí klíče na stolek u dveří, pokojem se rozezní jejich zacinkání, a Harry udělá to samé. Sundá ze sebe kabát a pověsí ho na věšák. Přihrne se ke skříňce na alkohol, ale když si uvědomí, že je prázdná, uhodí rukou prudce do zdi a poté s ní se zaskučením zatřese. Peter protočí očima. Zasranej idiot.

"Co to, sakra, bylo?" zeptá se Peter hlubokým, chladným tónem. Zní to skoro až výhružně.

"Když sem se probudil a viděl, že tu nejsi, zeptal sem se vrátného, jestli neví, kam si šel. Řekl mi, že seš v kavárně za rohem, a tak sem tam šel s tím, že si třeba můžeme dát spolu kafe. Nečekal sem, že tě tam najdu, jak flirtuješ s nějakým debilem a vypadáš, jako by ses ho chystal ojet na stole!" vykřikne Harry a sevře podél boků ruce v pěst tak silně, až mu zbělají klouby. Ještě pořád se nepřestal třást.

Bože, Harry si přece musí uvědomovat, jak směšně zní. Peter s nikým neflirtoval a už vůbec se nechystal někoho ojet. Harry viděl věci, které tu vůbec nebyly. "Zníš jako naprostej blbec," vyštěkne Peter, přecházeje po obýváku. "A co se týče ojíždění lidí, tak ty bys měl raději pomlčet." Ani se za tu poznámku necítí špatně, protože má pravdu. Nepamatuje si snad Harry, kvůli čemu tohle celé vůbec vzniklo? "Kolik lidí si vůbec za mými zády ošukal?"

"Tři, spokojenej?" zakřičí Harry a ukáže na prstech příslušný počet. "Spal si s jinýma, když sem byl na léčení?" zavrčí zlostně a vražedně se na Petera zadívá. Peter se zamyslí nad tím, jestli nevědomky spal na zaschlém spermatu nějakého cizince na jejich povlečení. Je mu zle.

"Proboha!" zakloní Peter zoufale hlavu a má doopravdy pocit, že se na místě pozvrací. "Nedokážu uvěřit, že se s tebou o tomhle bavím. Ne, s nikým sem nespal, když si byl na léčení, a ani teď s nikým nespím. Ale kdyby jo, tak by to vůbec nebyla tvoje věc."

"Samozřejmě, že je to moje věc! Zbláznil ses?"

"Ne, není! Už spolu nejsme!"

Harry se zatváří, jako by ho Peter udeřil do žaludku. Jeho pohled se z naštvaného změní na zmatený. "Co tím chceš říct, že spolu už nejsme?" zeptá se roztřeseným hlasem, tahaje se za tričko. Vypadá, jako by se mu mělo udělat špatně, ale to nemusí být nic nového. V posledních dnech tak vypadá pořád.

"Nejsme spolu," řekne jednoduše Peter. Neví, jak jinak to říct.

"Ale já-já myslel, že-myslel sem, že seš v tomhle se mnou?" vykoktá ze sebe Harry, oči se mu zalesknou slzami.

"To sem," zamumlá Peter, držeje se za kořen nosu. "Pomůžu ti se zotavit, ale jen jako kamarád. Už spolu prostě nejsme a upřímně si nemyslím, že spolu ještě někdy být můžeme."

"Petere," posmrkne Harry, sesune se na pohovku a opře se o rozklepané paže. "Miluju tě a řekl sem, že se omlouvám."

"Jo, já tě slyšel," překříží si Peter ruce na hrudi. Už to slyšel milionkrát předtím.

"Tak proč mi nemůžeš dát další šanci?" utře si Harry slzy z tváří.

"Hah," odfrkne Peter. "Už ani nevím, kolik šancí sem ti dal."

"Takže takhle to dopadne, jo?" začne Harry najednou znovu rozzlobeně, vstane z pohovky a rukou si utře nos. "Takže budeš prostě dál spávat na gauči a vařit mi jídlo, do té doby, než budeš spokojený s tím, že je mi líp, a potom mě jen tak opustíš? Co? Takový je plán?"

"Asi," odpoví Peter a pozvedne obočí. Vlastně nad tím ještě tak nepřemýšlel, ale neviděl jediný důvod, proč by měl zůstat, až se Harryho život vrátí zpátky do svých kolejí. Teoreticky by spolu mohli dál bydlet jako spolubydlící, ale něco takového by bylo pro oba až příliš těžké. Tohle nebude nikdy fungovat.

"V tom případě odsud vypadni!" vykřikne Harry a odstrčí od sebe Peterovu hruď tak silně, až Peter zavrávorá. "Nezůstávej kvůli tomu, že mě lituješ. Dokážu se o sebe postarat. A teď odejdi!" Dostrká Petera až ke dveřím a ten má chuť mu vrazit.

"Jak chceš!" vykřikne, odstrčí od sebe Harryho ruce a práskne dveřmi.

***
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 katka katka | 8. října 2014 v 16:54 | Reagovat

super povídka, moc se těším na další díl

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama