Seznam používaných zkratek

7. června 2013 v 1:27 | Utsukushii Akumu |  Utsukushii Akumu
Jelikož mnozí z vás třeba nemají nejmenší tušení, co které zkratky u povídek znamenají, dala jsem vám tu seznam těch, které jsem dosud použila :)

***

Angst: povídka, v jejímž obsahu jsou důležitým prvkem syrové emoce: strach, obavy, úzkost, deprese. Stručně - hrdina psychicky trpí.

Beta-reader: editor, ochotný a relativně spisovatelsky zdatný člověk, který si přečte vaši povídku ještě před jejím uveřejněním a upozorní vás na gramatické chyby, překlepy, stylistické nedokonalosti, problém v zápletce, charakterizaci, dialozích… Dobrý beta-reader je spisovatelův pravý poklad. Bývá slušností jej zmínit v záhlaví nebo na konci povídky.

Darkfic: povídka, ve které převládá smutek, deprese, utrpení a která většinou nekončí dobře. Často mohou obsahovat smrt jedné nebo více z hlavních postav.

Drabble: označuje povídku o stu slovech. Někdy se však tohoto termínu užívá i pro jakoukoli velmi krátkou povídku. Drabble testuje autorovu schopnost předat základní myšlenku, atmosféru, obraz atd. na extrémně omezeném prostoru.

Fandom: komunita lidí, kteří jsou fanoušky určité knížky, seriálu, filmu…

Fanfiction: povídka, která využívá světa vytvořeného někým jiným.

Femslash: někdy také jako femmeslash. Je to podmnožina slashe, ve které jsou spolu v romantické nebo erotické situaci dvě ženy.

Fluff: povídka, která je sladká a roztomilá. Dalo by se říci, že je to pravý opak darkfic.

OMC (original male character): originální mužská postava.

OOC (out of character): odchýlení od charakteru; postava, která je OOC se chová v povídce jinak, než by se chovala v předloze či v reálu.

Pairing: vyjadřuje párování postav, může jich být samozřejmě i více.

POV (point of view): úhel pohledu; udává toho, kdo je v této povídce vypravěčem, kdo nás nechá nahlížet do děje svýma očima.

PWP (Plot? What plot? nebo Porn Without Plot): tyto povídky nemají žádnou a nebo jen jednoduchou zápletku, cílem je vylíčit detailní sexuální scénu mezi dvěma postavami.

RPF, RPS (Real Person Femslash, Real Person Slash): smyšlený příběh, v němž ovšem vystupují skutečné osoby, většinou herci, představitelé populárních filmových hrdinů, zpěváci apod.

Slash: povídka, která zobrazuje romantický nebo erotický vztah dvou osob stejného pohlaví. Název je odvozen od slash (lomítko), kterým se takový pár označuje. Povídka nemusí obsahovat erotickou scénu, a přesto může být klasifikována jako slash. Většinou se pod pojmem slash myslí vztah dvou mužů, kdežto pokud jde o dvě ženy, vžil se pojem femslash.

Songfic: povídka, jejíž děj se odehrává na podkladě textu písně, často po slokách vkládané do povídky; nebo povídka, která je určitou písní výrazně inspirována.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Chriss Chriss | Web | 20. června 2013 v 16:38 | Reagovat

Užitečné^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama